Kontakta Junis

Välkommen att kontakta Junis!

Telefon och e-post

Telefonnummer Junis kansli: 08-672 60 70
E-post: info@junis.se
E-post medlemsfrågor: ebas@junis.se

Postadress

Junis
Box 12825
112 97 STOCKHOLM

Organisationsnummer

802008-7899

Bankgiro

4245-4063

Besök Junis kansli

Vårt centrala kansli ligger på Stora Essingen i Stockholm,
besöksadress Gammelgårdsvägen 38.

Åker du kommunalt finns två olika sätt att ta sig dit.
– Buss linje 1 (mot Stora Essingen). Hållplats ”Flottbrovägen”.
– Tvärbanan linje 22. Gå av på ”Stora Essingen”.

Skicka ett meddelande till Junis kansli

    Junis fakturarutiner

    Junis använder elektronisk fakturahantering, det är därför viktigt att anvisningarna nedan följs. Junis kan ta emot fakturor på tre sätt: e-faktura, PDF-faktura via e-post och vid undantagsfall faktura via post.

    E-faktura

    Fakturor kan skickas som e-faktura via PEPPOL eller via VAN-operatör. Junis PEPPOL-ID är 0007:8020087899 och VAN-operatören är Crediflow. Vårt GLN-nummer är 7368020087894.

    PDF-faktura

    Fakturor kan mailas in till ekonomi@junis.se i PDF-format. Det är viktigt att det är  minst 300 dpi samt att varje faktura endast är en fil. Eventuella bilagor måste sammanfogas i faktura-filen. Inga meddelanden eller andra filer eller format ska bifogas i mailet då det går till ett moln för inläsning.

    Post

    Fakturor kan undantagsvis postas till Junis, postadress enligt ovan.

    Junis personal

     

    Joakim Lundqvist

    Joakim Lundqvist
    Generalsekreterare
    0733-72 62 71
    joakim.lundqvist@junis.se


    Ola Söderqvist

    Ola Söderqvist
    Biträdande generalsekreterare
    070-190 84 52
    ola@junis.se

     


    Gunnel Karlsson

    Gunnel Karlsson
    Administratör
    0733-72 62 70
    gunnel@junis.se


    Åsa Fridzen

    Åsa Fridzen
    Administratör
    asa.fridzen@junis.se


    Hatice Taskin Demir

    Hatice Taskin Demir
    Controller
    0733-83 83 16
    hatice.taskin@junis.se


    Anna Carlsson Cheikh

    Anna Carlsson Cheikh
    Politisk sekreterare
    0733-72 62 78
    anna@junis.se


    Nora Sverredal

    Nora Sverredal
    Praktikant politik och påverkan
    nora.sverredal@junis.se


    Molly Giacone

    Molly Giacone
    Kommunikatör
    0733-72 62 75
    molly.giacone@junis.se


    Pontus Landström

    Pontus Landström
    Redaktör tidningen Struten
    0733-72 62 52
    struten@junis.se

     


    Johan Rapakko

    Johan Rapakko
    Verksamhetsutvecklare
    Älvsborg, Halland
    070-190 84 54
    johan.rapakko@junis.se


    Marie Tallqvist

    Marie Tallqvist
    Verksamhetsutvecklare
    Västmanland, Uppsala
    070-190 84 55
    marie.tallqvist@junis.se


    Malin Allerth

    Malin Allerth
    Verksamhetsutvecklare
    Stockholm, Östergötland
    070-190 84 09
    malin.allerth@junis.se


    Jenny Lindenmo Linck

    Jenny Lindenmo Linck
    Verksamhetsutvecklare
    Jönköping och Kalmar
    0733-72 62 76
    jenny.linck@junis.se


    Anders Paulsen

    Anders Paulsen
    Verksamhetsutvecklare
    Skåne och Blekinge
    0733-72 62 77
    anders.paulsen@junis.se


    Lina Johansson

    Lina Johansson
    Verksamhetsutvecklare
    Jämtland
    0733-72 62 79
    lina.johansson@junis.se


    Nora Stensvik

    Nora Stensvik
    Verksamhetsutvecklare
    Dalarna
    0733-72 62 74
    nora.stensvik@junis.se


    Christina medin

    Christina Medin
    Kampanjledare Vit jul
    073-073 89 06
    christina.medin@junis.se


     

     

    Junis förbundsstyrelse

    Här hittar du kontaktuppgifter till Junis förbundsstyrelse.

    Mona Örjes
    Förbundsordförande
    mona.orjes@junis.se
    0733-838342


    Anneli Bylund
    Vice ordförande
    anneli.bylund@junis.se


    Pär Forsström
    Sekreterare
    par.forsstrom@junis.se


    Cia Grill
    Kassör
    cia.grill@junis.se


    Christine Bokström
    Utbildningsledare
    christine.bokstrom@junis.se


    Josefin Bogelid
    Ledamot
    josefin.bogelid@junis.se


    Isak Folcker
    Ledamot
    isak.folcker@junis.se


    Aya Turani
    Ledamot
    aya.turani@junis.se


    Daniel Andersson
    Ledamot
    daniel.andersson@junis.se


    Carl Wennerstrand
    Ledamot
    carl.wennerstrand@junis.se

    Junis rapport 2022

    Varje år undersöker vi vilket stöd landets kommuner ger de barn som växer upp i familjer med missbruk. Vi ger också exempel på människor, forskning och verksamhet som gör skillnad för de här barnen. Läs mer om hur läget såg ut för barn i Sverige 2021.

    Häng med Junis i sommar!

    Sommarlovet och lägersäsongen är bara runt hörnet! På Junis sommarkarta kan du se vad din förening eller ditt distrikt anordnar för aktiviteter eller läger.

    Skattjaktsäventyret börjar här!

    Häng med på Junis skattjakt! Runt om i landet ligger hundratals skatter gömda. Hitta dem och svara på frågorna, så kanske det blir du som vinner ett av de fina priserna. Junis skattjakt är öppen för alla barn som är, eller blir, medlemmar i Junis!

    Vuxna som vet

    Junis kunskapsportal - Vuxna som vet - vänder sig till dig som möter barn i din yrkesroll eller i ditt ideella engagemang. Här får du kunskap om hur barn påverkas av vuxnas missbruk, samt hur du kan upptäcka barn som far illa. Tillsammans kan vi göra skillnad för barnen.

    Vill du göra skillnad på riktigt? Bli Junis-ledare!

    Som ledare i Junis gör du skillnad. Du ger av din tid och ditt engagemang. I utbyte får du erfarenhet och minnen för livet. Och för barnen blir du en trygghet och en förebild.

    Junis 180 föreningar

    Junis finns i hela Sverige. Här kan du hitta ditt distrikt och föreningar nära dig.

    Hitta din Junis-förening

    Junis föreningar finns över hela Sverige. Fler än 180 stycken fördelade på 23 distrikt. Ange ort eller distrikt nedan för att hitta föreningar nära dig.