Kontakta Junis

Välkommen att kontakta Junis!

Telefon och e-post

Telefonnummer Junis kansli: 08-672 60 70
E-post: info@junis.se
E-post medlemsfrågor: ebas@junis.se

Postadress

Junis
Box 12825
112 97 STOCKHOLM

Organisationsnummer

802008-7899

Bankgiro

5245-4063

Besök Junis kansli

Vårt centrala kansli ligger på Stora Essingen i Stockholm,
besöksadress Gammelgårdsvägen 38.

Åker du kommunalt finns två olika sätt att ta sig dit.
– Buss linje 1 (mot Stora Essingen). Hållplats ”Flottbrovägen”.
– Tvärbanan linje 22. Gå av på ”Stora Essingen”.

Skicka ett meddelande till Junis kansli

    Junis fakturarutiner

    Junis använder elektronisk fakturahantering, det är därför viktigt att anvisningarna nedan följs. Junis kan ta emot fakturor på tre sätt: e-faktura, PDF-faktura via e-post och vid undantagsfall faktura via post.

    E-faktura

    Fakturor kan skickas som e-faktura via PEPPOL eller via VAN-operatör. Junis PEPPOL-ID är 0007:8020087899 och VAN-operatören är Crediflow. Vårt GLN-nummer är 7368020087894.

    PDF-faktura

    Fakturor kan mailas in till ekonomi@junis.se i PDF-format. Det är viktigt att det är  minst 300 dpi samt att varje faktura endast är en fil. Eventuella bilagor måste sammanfogas i faktura-filen. Inga meddelanden eller andra filer eller format ska bifogas i mailet då det går till ett moln för inläsning.

    Post

    Fakturor kan undantagsvis postas till Junis, postadress enligt ovan.

    Junis personal

    Karin Hagman

    Karin Hagman
    Vikarierande generalsekreterare
    0733-72 62 72
    karin.hagman@junis.se


    Ola Söderqvist

    Ola Söderqvist
    Biträdande generalsekreterare
    070-190 84 52
    ola@junis.se

     


    Gunnel Karlsson

    Gunnel Karlsson
    Administratör
    0733-72 62 70
    gunnel@junis.se

     


    Hatice Taskin Demir

    Hatice Taskin Demir
    Controller
    0733-83 83 16
    hatice.taskin@junis.se


    Anna Carlsson Cheikh

    Anna Carlsson Cheikh
    Politisk sekreterare
    0733-72 62 78
    anna@junis.se

     


    Molly Giacone

    Molly Giacone
    Kommunikatör Junis och projektledare Vit jul
    0733-72 62 75
    molly.giacone@junis.se       

     


    Nellie Larsson
    Kommunikatör Junis och Vit Jul
    0733-72 62 76
    nellie.larsson@junis.se

     


    Pontus Landström

    Pontus Landström
    Förbundsstrateg
    0733-72 62 52
    pontus@junis.se

     


    Marie Tallqvist

    Marie Tallqvist
    Verksamhetsutvecklare
    Västmanland, Uppsala
    070-190 84 55
    marie.tallqvist@junis.se


    Malin Allerth

    Malin Allerth
    Verksamhetsutvecklare
    Stockholm, Östergötland
    070-190 84 09
    malin.allerth@junis.se

     

     

    Junis förbundsstyrelse

    Här hittar du kontaktuppgifter till Junis förbundsstyrelse.

    Mona Örjes
    Förbundsordförande
    mona.orjes@junis.se
    0733-838342


    Anneli Kallin
    Vice ordförande
    anneli.kallin@junis.se


    Pär Forsström
    Sekreterare
    par.forsstrom@junis.se


    Cia Grill
    Kassör
    cia.grill@junis.se


    Christine Bokström
    Utbildningsledare
    christine.bokstrom@junis.se


    Josefin Bogelid
    Ledamot
    josefin.bogelid@junis.se

     


    Daniel Andersson
    Ledamot
    daniel.andersson@junis.se

     

     


    Elisabeth Myregrund

    Elisabeth Myregrund
    Ledamot
    elisabeth.myregrund@junis.se

     

    Junis kommunrapport 2024

    Varje år undersöker vi vilket stöd landets kommuner ger de barn som växer upp i familjer med missbruk. Vi ger också exempel på människor, forskning och verksamhet som gör skillnad för de här barnen. Läs mer om hur läget såg ut för barn i Sverige 2023.

    Klasskompisar – tretton noveller, tjugotvå teman, tusen känslor

    Klasskompisar är Junis nya material för värdegrundsarbete som ger barn och unga möjlighet att prata om viktiga frågor. Klasskompisar består av noveller som kan läsas högt för en klass eller grupp, i valfri ordning och valfritt antal. Till varje novell finns en introduktion för dig som är lärare eller ledare, en mängd övningar för klassen eller gruppen och ett arbetsblad för enskild reflektion.

    Junis profilshop

    Behöver ni ledartröjor, kåsor och sporkar, ballonger eller annan Junis-merch? Spana in vår profilshop och beställ Junis-kläder och prylar till föreningen.

    Junis sport – med rörelseglädje i fokus

    Gillar du att röra på dig? I Junis sport får alla vara med! Vi testar olika sporter och rörelselekar och du behöver inte ha några förkunskaper. Ingen blir petad eller utslagen - det viktigaste är att vi har riktigt kul tillsammans och är schyssta kompisar!

    Junis kurshelger

    Junis presenterar roliga och utvecklande utbildningar för dig som vill bli en kunnigare och bättre ledare! Välkommen till kurshelger i Härnösand och Trosa!

    Vuxna som vet

    Junis kunskapsportal - Vuxna som vet - vänder sig till dig som möter barn i din yrkesroll eller i ditt ideella engagemang. Här får du kunskap om hur barn påverkas av vuxnas missbruk, samt hur du kan upptäcka barn som far illa. Tillsammans kan vi göra skillnad för barnen.

    Junis gåvoshop

    I Junis gåvoshop kan du köpa gåvokort för att stödja vårt arbete och bidra till att fler barn får vara med på roliga och trygga fritidsaktiviteter. Vår verksamhet gör skillnad för många barn och unga och ditt bidrag hjälper oss att nå ännu fler.

    Vill du göra skillnad på riktigt? Bli Junis-ledare!

    Som ledare i Junis gör du skillnad. Du ger av din tid och ditt engagemang. I utbyte får du erfarenhet och minnen för livet. Och för barnen blir du en trygghet och en förebild.

    Junis 150 föreningar

    Junis finns i hela Sverige. Här kan du hitta ditt distrikt och föreningar nära dig.

    Hitta din Junis-förening

    Junis föreningar finns över hela Sverige. Fler än 150 stycken fördelade på 23 distrikt. Ange ort eller distrikt nedan för att hitta föreningar nära dig.