Kontakta Junis

Välkommen att kontakta Junis!

Telefon och e-post

Telefonnummer Junis kansli: 08-672 60 70
E-post: info@junis.se
E-post medlemsfrågor: ebas@junis.se

Postadress

Junis
Box 12825
112 97 STOCKHOLM

Besök Junis kansli

Vårt centrala kansli ligger på Stora Essingen i Stockholm,
besöksadress Gammelgårdsvägen 38.

Åker du kommunalt finns två olika sätt att ta sig dit.
– Buss linje 1 (mot Stora Essingen). Hållplats ”Flottbrovägen”.
– Tvärbanan linje 22. Gå av på ”Stora Essingen”.

Skicka ett meddelande till Junis kansli

    Junis personal

    Linda Tjälldén

    Linda Tjälldén
    Generalsekreterare
    0733-72 62 72
    linda@junis.se

     


    Ola Söderqvist

    Ola Söderqvist
    Biträdande generalsekreterare
    070-190 84 52
    ola@junis.se

     


    Gunnel Karlsson

    Gunnel Karlsson
    Administratör
    0733-72 62 70
    gunnel@junis.se


    Åsa Fridzen

    Åsa Fridzen
    Administratör
    asa.fridzen@junis.se


    Hatice Taskin Demir

    Hatice Taskin Demir
    Controller
    0733-83 83 16
    hatice.taskin@junis.se


    Anna Carlsson Cheikh

    Anna Carlsson Cheikh
    Politisk sekreterare
    0733-72 62 78
    anna@junis.se


    Liza Viktorsson

    Liza Viktorsson
    Kommunikatör
    0733-72 62 75
    liza@junis.se

     


    Pontus Landström

    Pontus Landström
    Redaktör tidningen Struten
    0733-72 62 52
    struten@junis.se

     


    Johan Rapakko

    Johan Rapakko
    Verksamhetsutvecklare
    Älvsborg, Halland
    070-190 84 54
    johan.rapakko@junis.se


    Marie Tallqvist

    Marie Tallqvist
    Verksamhetsutvecklare
    Västmanland, Uppsala
    070-190 84 55
    marie.tallqvist@junis.se


    Malin Allerth

    Malin Allerth
    Verksamhetsutvecklare Uppsala/
    Projektledare
    Föräldraledig


    Ellinor Chamoun
    Vik. verksamhetsutvecklare
    Stockholm
    0733726273
    ellinor.chamoun@junis.se


    Jenny Lindenmo Linck

    Jenny Lindenmo Linck
    Verksamhetsutvecklare
    Jönköping och Kalmar
    Föräldraledig


    Joanna Wood de García
    Vik. verksamhetsutvecklare
    Jönköping och Kalmar
    0733-72 62 76
    joanna.w.garcia@junis.se


    Anders Paulsen

    Anders Paulsen
    Verksamhetsutvecklare
    Skåne och Blekinge
    0733-72 62 77
    anders.paulsen@junis.se


    Lina Johansson

    Lina Johansson
    Verksamhetsutvecklare
    Jämtland
    0733-72 62 79
    lina.johansson@junis.se


    Lovisa Sjöberg

    Lovisa Sjöberg
    Verksamhetsutvecklare
    Dalarna
    0733-72 62 74
    lovisa.sjoberg@junis.se

    Junis förbundsstyrelse

    Här hittar du kontaktuppgifter till Junis förbundsstyrelse.

    Mona Örjes
    Förbundsordförande
    mona.orjes@junis.se

    Anneli Bylund
    Vice ordförande

    Pär Forsström
    Sekreterare

    Cia Grill
    Kassör

    Christine Bokström
    Utbildningsledare

    Josefin Bogelid
    Ledamot

    Isak Folcker
    Ledamot

    Aya Turani
    Ledamot

    Daniel Andersson
    Ledamot

    Carl Wennerstrand
    Ledamot

    Skattjaktsäventyret börjar här!

    Häng med på Junis skattjakt! Runt om i landet ligger hundratals skatter gömda. Hitta dem och svara på frågorna, så kanske det blir du som vinner ett av de fina priserna. Junis skattjakt är öppen för alla barn som är, eller blir, medlemmar i Junis!

    Junis sommarkarta

    Junis tar inte semester! I sommar arrangeras massor av aktiviteter, kollon och läger runt om i hela landet. På vår sommarkarta ser du vad som händer i Junis nära dig!

    Junis rapport 2021 – Med makt kommer ansvar

    Varje år undersöker Junis vilket stöd landets kommuner ger de barn som växer upp i familjer med risk- och missbruk. Resultatet presenteras i Junis rapport som i år har titeln Med makt kommer ansvar. Här kan du beställa rapporten kostnadsfritt, läsa den direkt digitalt och se hur just din kommun svarat i undersökningen.

    Vill du göra skillnad på riktigt? Bli Junis-ledare!

    Som ledare i Junis gör du skillnad. Du ger av din tid och ditt engagemang. I utbyte får du erfarenhet och minnen för livet. Och för barnen blir du en trygghet och en förebild.

    Junis 180 föreningar

    Junis finns i hela Sverige. Här kan du hitta ditt distrikt och föreningar nära dig.

    Hitta din Junis-förening

    Junis föreningar finns över hela Sverige. Fler än 180 stycken fördelade på 23 distrikt. Ange ort eller distrikt nedan för att hitta föreningar nära dig.
      Vill du bli medlem i Junis?
      Ja