Kontakta Junis

Välkommen att kontakta Junis!

Telefon och e-post

Telefonnummer Junis kansli: 08-672 60 70
E-post: info@junis.se
E-post medlemsfrågor: ebas@junis.se

Postadress

Junis
Box 12825
112 97 STOCKHOLM

Besök Junis kansli

Vårt centrala kansli ligger på Stora Essingen i Stockholm,
besöksadress Gammelgårdsvägen 38.

Åker du kommunalt finns två olika sätt att ta sig dit.
– Buss linje 1 (mot Stora Essingen). Hållplats ”Flottbrovägen”.
– Tvärbanan linje 22. Gå av på ”Stora Essingen”.

Skicka ett meddelande till Junis kansli

    Junis personal

    Linda Tjälldén

    Linda Tjälldén
    Generalsekreterare
    0733-72 62 72
    linda@junis.se

     


    Henrietta Thyresson Stenqvist

    Henrietta Thyresson Stenqvist
    Biträdande generalsekreterare
    0733-72 62 71
    henrietta@junis.se

     


    Ola Söderqvist

    Ola Söderqvist
    Biträdande generalsekreterare
    070-190 84 52
    ola@junis.se

     


    Gunnel Karlsson

    Gunnel Karlsson
    Administratör
    0733-72 62 70
    gunnel@junis.se


    Åsa Fridzen

    Åsa Fridzen
    Administratör
    asa.fridzen@junis.se


    Anna Carlsson Cheikh

    Anna Carlsson Cheikh
    Politisk sekreterare
    0733-72 62 78
    anna@junis.se


    Anna Jakab

    Anna Jakab
    Praktikant politik och påverkansarbete
    anna.jakab@junis.se


    Liza Viktorsson

    Liza Viktorsson
    Kommunikatör
    0733-72 62 75
    liza@junis.se


    Emmy Lindblom

    Emmy Lindblom
    Praktikant kommunikation
    emmy.lindblom@junis.se


    Pontus Landström

    Pontus Landström
    Redaktör tidningen Struten
    0733-72 62 52
    struten@junis.se

     


    Johan Rapakko

    Johan Rapakko
    Verksamhetsutvecklare
    Älvsborg, Halland
    070-190 84 54
    johan.rapakko@junis.se


    Marie Tallqvist

    Marie Tallqvist
    Verksamhetsutvecklare
    Västmanland, Södermanland
    070-190 84 55
    marie.tallqvist@junis.se


    Malin Allerth

    Malin Allerth
    Verksamhetsutvecklare Uppsala/
    Projektledare
    Föräldraledig


    Ellinor Chamoun
    Vik. verksamhetsutvecklare
    Stockholm
    0733726273
    ellinor.chamoun@junis.se


    Jenny Lindenmo Linck

    Jenny Lindenmo Linck
    Verksamhetsutvecklare
    Jönköping och Kalmar
    Föräldraledig


    Joanna Wood de García
    Vik. verksamhetsutvecklare
    Jönköping och Kalmar
    0733-72 62 76
    joanna.w.garcia@junis.se


    Anders Paulsen

    Anders Paulsen
    Verksamhetsutvecklare
    Skåne och Blekinge
    0733-72 62 77
    anders.paulsen@junis.se


    Lina Johansson

    Lina Johansson
    Verksamhetsutvecklare
    Jämtland
    0733-72 62 79
    lina.johansson@junis.se


    Lovisa Sjöberg

    Lovisa Sjöberg
    Verksamhetsutvecklare
    Dalarna
    0733-72 62 74
    lovisa.sjoberg@junis.se

    Junis förbundsstyrelse

    Här hittar du kontaktuppgifter till Junis förbundsstyrelse.

    Mona Örjes

    Mona Örjes
    Förbundsordförande
    mona.orjes@junis.se
    Påverkansutskottet.
    Regionsgrupp: Norr


    Josefin Bogelid

    Josefin Bogelid
    Vice förbundsordförande
    josefin.bogelid@junis.se
    Påverkansutskottet.
    Regionsgrupp: Syd


    Sebastian Udenius

    Sebastian Udenius
    Sekreterare
    sebastian.udenius@junis.se
    Ledarutskottet.
    Regionsgrupp: Norr


    Cia Grill

    Cia Grill
    Kassör
    cia.grill@junis.se
    Barnutskottet.
    Regionsgrupp: Syd


    Johanna Wallin

    Johanna Wallin
    Utbildningsledare
    johanna.wallin@junis.se
    Ledarutskottet.
    Regionsgrupp: Mitt


    Emil Hansson

    Emil Hansson
    Ledamot
    emil.hansson@junis.se
    Barnutskottet.
    Regionsgrupp: Norr


    Christine Bengtsson

    Christine Bengtsson
    Ledamot
    christine.bengtsson@junis.se
    Ledarutskottet.
    Regionsgrupp: Syd


    Pär Forsström

    Pär Forsström
    Ledamot
    par.forsstrom@junis.se
    Barnutskottet.
    Regionsgrupp: Mitt


    Sheraz Al Hasan

    Sheraz Al Hasan
    Ledamot
    sheraz.alhasan@junis.se
    Påverkansutskottet.
    Regionsgrupp: Mitt


     

    Skattjaktsäventyret börjar här!

    Häng med på Junis skattjakt! Runt om i landet ligger hundratals skatter gömda. Hitta dem och svara på frågorna, så kanske det blir du som vinner ett av de fina priserna. Junis skattjakt är öppen för alla barn som är, eller blir, medlemmar i Junis!

    Ludde – en hjälp att prata med barn om alkohol

    Vart femte barn växer upp med missbruk i familjen, men de flesta fångas inte upp av skola eller socialtjänst. Därför erbjuder Junis dig som möter barn professionellt eller ideellt att gå utbildning i materialet Ludde. Ludde hjälper vuxna att prata med barn om alkohol, utan att det blir utpekande eller svårt.

    Bli medlem i Junis

    Junis finns i hela landet och erbjuder kul och trygg verksamhet där alla barn mellan 7 och 15 år är välkomna. Är du över 15 år kan du bli ledare. Vi hoppas att du vill hänga med!

    Vill du göra skillnad på riktigt? Bli Junis-ledare!

    Som ledare i Junis gör du skillnad. Du ger av din tid och ditt engagemang. I utbyte får du erfarenhet och minnen för livet. Och för barnen blir du en trygghet och en förebild.

    Junis 200 föreningar

    Junis finns i hela Sverige. Här kan du hitta ditt distrikt och föreningar nära dig.

    Hitta din Junis-förening

    Junis föreningar finns över hela Sverige. Fler än 200 stycken fördelade på 23 distrikt. Ange ort eller distrikt nedan för att hitta föreningar nära dig.
      Vill du bli medlem i Junis?
      Ja