Kontakta Junis

Välkommen att kontakta Junis!

Telefon och e-post

Telefonnummer Junis kansli: 08-672 60 70
E-post: info@junis.se
E-post medlemsfrågor: ebas@junis.se

Postadress

Junis
Box 12825
112 97 STOCKHOLM

Besök Junis kansli

Vårt centrala kansli ligger på Stora Essingen i Stockholm,
besöksadress Gammelgårdsvägen 38.

Åker du kommunalt finns två olika sätt att ta sig dit.
– Buss linje 1 (mot Stora Essingen). Hållplats ”Flottbrovägen”.
– Tvärbanan linje 22. Gå av på ”Stora Essingen”.

Skicka ett meddelande till Junis kansli

Junis personal

Linda Tjälldén

Linda Tjälldén
Generalsekreterare
0733-72 62 72
linda@junis.se

 


Henrietta Thyresson Stenqvist
Biträdande generalsekreterare
0733-72 62 71
henrietta@junis.se

 


Ola Söderqvist

Ola Söderqvist
Biträdande generalsekreterare
070-190 84 52
ola@junis.se

 


Gunnel Karlsson

Gunnel Karlsson
Administratör
0733-72 62 70
gunnel@junis.se


Anna Carlsson Cheikh

Anna Carlsson Cheikh
Politisk sekreterare
0733-72 62 78
anna@junis.se


Liza Viktorsson

Liza Viktorsson
Kommunikatör
0733-72 62 75
liza@junis.se


Pontus Landström

Pontus Landström
Redaktör tidningen Struten
0733-72 62 52
struten@junis.se

 


Johan Rapakko

Johan Rapakko
Verksamhetsutvecklare
Älvsborg, Halland
070-190 84 54
johan.rapakko@junis.se


Marie Tallqvist

Marie Tallqvist
Verksamhetsutvecklare
Västmanland, Södermanland
070-190 84 55
marie.tallqvist@junis.se


Malin Allerth

Malin Allerth
Verksamhetsutvecklare
Uppsala
070-190 84 09
malin.allerth@junis.se


Jenny Lindenmo Linck

Jenny Lindenmo Linck
Verksamhetsutvecklare
Jönköping och Kalmar
0733-72 62 76
jenny.linck@junis.se


Anders Paulsen

Anders Paulsen
Verksamhetsutvecklare
Skåne och Blekinge
0733-72 62 77
anders.paulsen@junis.se


Lina Johansson

Lina Johansson
Verksamhetsutvecklare
Jämtland
0733-72 62 79
lina.johansson@junis.se


Gabriella Degerfält Hygrell

Gabriella Degerfält Hygrell
Verksamhetsutvecklare/projektledare
073-201 41 55
gabriella.hygrell@junis.se

Junis förbundsstyrelse

Här hittar du kontaktuppgifter till Junis förbundsstyrelse.

Mona Örjes

Mona Örjes
Förbundsordförande
mona.orjes@junis.se


Josefin Bogelid

Josefin Bogelid
Vice förbundsordförande
josefin.bogelid@junis.se


Sebastian Udenius

Sebastian Udenius
Sekreterare
sebastian.udenius@junis.se


Cia Grill

Cia Grill
Kassör
cia.grill@junis.se


Johanna Wallin

Johanna Wallin
Utbildningsledare
johanna.wallin@junis.se


Emil Hansson

Emil Hansson
Ledamot
emil.hansson@junis.se


Christine Bengtsson

Christine Bengtsson
Ledamot
christine.bengtsson@junis.se


Pär Forsström

Pär Forsström
Ledamot
par.forsstrom@junis.se


Sheraz Al Hasan

Sheraz Al Hasan
Ledamot
sheraz.alhasan@junis.se


 

Junis rapport 2020

För sjuttonde året i rad har Junis ställt frågor till alla landets kommuner om vilket stöd de erbjuder barn i familjer med missbruk. Resultatet presenteras i Junis rapport. Där lyfter vi också fram exempel på stödinsatser som ger resultat. Läs eller beställ rapporten idag!

Ludde hjälper vuxna att prata med barn om alkohol

Vart femte barn växer upp med missbruk i familjen. De flesta fångas inte upp av skola eller socialtjänst. Därför erbjuder Junis möjligheten att gå en utbildning i materialet Ludde som hjälper vuxna att prata med barn om alkohol, utan att det blir utpekande eller svårt.

Vill du göra skillnad på riktigt? Bli Junis-ledare!

Som ledare i Junis gör du skillnad. Du ger av din tid och ditt engagemang. I utbyte får du erfarenhet och minnen för livet. Och för barnen blir du en trygghet och en förebild.

Junis 200 föreningar

Junis finns i hela Sverige. Här kan du hitta ditt distrikt och föreningar nära dig.

Hitta din Junis-förening

Junis föreningar finns över hela Sverige. Fler än 200 stycken fördelade på 23 distrikt. Ange ort eller distrikt nedan för att hitta föreningar nära dig.
    Vill du BLI MEDLEM eller stödja vårt arbete för barn & ungdomar?
    Ja