Kontakta Junis

Välkommen att kontakta Junis!

Telefon och e-post

Telefonnummer Junis kansli: 08-672 60 70
E-post: info@junis.se
E-post medlemsfrågor: ebas@junis.se

Postadress

Junis
Box 12825
112 97 STOCKHOLM

Besök Junis kansli

Vårt centrala kansli ligger på Stora Essingen i Stockholm,
besöksadress Gammelgårdsvägen 38.

Åker du kommunalt finns två olika sätt att ta sig dit.
– Buss linje 1 (mot Stora Essingen). Hållplats ”Flottbrovägen”.
– Tvärbanan linje 22. Gå av på ”Stora Essingen”.

Skicka ett meddelande till Junis kansli

Junis personal

Linda Tjälldén

Linda Tjälldén
Generalsekreterare
0733-72 62 72
linda@junis.se

 


Henrietta Thyresson Stenqvist
Biträdande generalsekreterare
0733-72 62 71
henrietta@junis.se

 


Ola Söderqvist

Ola Söderqvist
Biträdande generalsekreterare
070-190 84 52
ola@junis.se

 


Gunnel Karlsson

Gunnel Karlsson
Administratör
0733-72 62 70
gunnel@junis.se


Anna Carlsson Cheikh

Anna Carlsson Cheikh
Politisk sekreterare
0733-72 62 78
anna@junis.se


Liza Viktorsson

Liza Viktorsson
Kommunikatör
0733-72 62 75
liza@junis.se


Pontus Landström

Pontus Landström
Redaktör tidningen Struten
0733-72 62 52
struten@junis.se

 


Johan Rapakko

Johan Rapakko
Utvecklingskonsulent
(föräldraledig)


Lotta Ekholm

Lotta Ekholm
Utvecklingskonsulent,
Västerbotten
0733-72 62 79
lotta.ekholm@junis.se


Marie Tallqvist

Marie Tallqvist
Utvecklingskonsulent,
Västmanland, Dalarna
070-190 84 55
marie.tallqvist@junis.se


Malin Allerth

Malin Allerth
Utvecklingskonsulent,
Uppsala
070-190 84 09
malin.allerth@junis.se


Jenny Lindenmo Linck

Jenny Lindenmo Linck
Utvecklingskonsulent,
Jönköping och Kalmar
0733-72 62 76
jenny.linck@junis.se


Anders Paulsen

Anders Paulsen
Utvecklingskonsulent,
Skåne och Blekinge
0733-72 62 77
anders.paulsen@junis.se


Emma Filipsson

Emma Filipsson
Utvecklingskonsulent,
Östergötland och Örebro
0733-72 62 74
emma.filipsson@junis.se


Gabriella Degerfält Hygrell

Gabriella Degerfält Hygrell
Verksamhetsutvecklare
073-201 41 55
gabriella.hygrell@junis.se

Junis förbundsstyrelse

Här hittar du snart kontaktuppgifter till Junis förbundsstyrelse.

Kul för alla barn!

Junis har föreningar i hela landet. Föreningarna gör olika saker. En del ser på film, pysslar eller leker. Andra spelar teater, dansar, spelar innebandy eller har disco. Plus en massa annat kul så klart!

Jobbigt hemma?

Du som är barn har rätt att må bra. Du har också rätt att ha någon vuxen som tar hand om dig, men ibland klarar inte föräldrar av det ansvaret. Det kan bland annat bero på att föräldern dricker för mycket alkohol eller använder andra droger. Om det är så har både du och den vuxne rätt att få stöd.

Vill du göra skillnad på riktigt? Bli Junis-ledare!

Som ledare i Junis gör du skillnad. Du ger av din tid och ditt engagemang. I utbyte får du erfarenhet och minnen för livet. Och för barnen blir du en trygghet och en förebild.

Junis 200 föreningar

Junis finns i hela Sverige. Här kan du hitta ditt distrikt och föreningar nära dig.

Hitta din Junis-förening

Junis föreningar finns över hela Sverige. Fler än 200 stycken fördelade på 23 distrikt. Ange ort eller distrikt nedan för att hitta föreningar nära dig.
    Vill du BLI MEDLEM eller stödja vårt arbete för barn & ungdomar?
    Ja